Praktiline püsikute ettekasvatamine talikülviga

Talikülv on hea praktiline viis püsikute ettekasvatamiseks, kuna ei valluta tubaseid aknalaudasid nagu tavapärane ettekasvatus. Sel viisil kasvatatud taimed on külmaga karastatud ja seetõttu tugevamad.

Talikülvi aeg algab peale talvist pööripäeva ja lõpeb mai alguses. Püsilillede jaoks on parim aeg alustamiseks alates veebruarist ja suvelillele alates märtsist. Mida soojanõudlikum taim, seda hilisem võib olla külv.

  1. Vaja läheb seemneid, potte, mulda, silte ja suuri läbipaistva kaanega plastmassist kaste. Kasuta näiteks musti plastmassist 10cm läbimõõduga istutuspotte, millel on drenaažiks augud põhjas. Ümberistutamist halvasti taluvate taimede jaoks võib kasutada nt wc paberi rulle. Tärganud seemikud saab kevadel koos rulliga otse peenrasse istutada. Võimalik on külvata ka suurtesse veepudelitesse nagu ülal pildil.
  2. Kasuta spetsiaalset külvimulda, mis tee parajalt niiskeks (mulda peos pigistades eraldub paar tilka vett). Seemneid eelnevalt ette valmistada pole vaja. Külva seemned vastavalt pakil olevale juhisele ja pane juurde silt sordi nimega.
  3. Suure kasti põhja tee vee ära voolamiseks augud ja kaanele puuri õhu- ja kastmisvee augud.
  4. Aseta istutuspotid kasti, kata kaanega ja vii kast õue poolvarjulisse kohta. Seemned idanevad ja seemikud karastuvad peaaegu samasugustes tingimustes nagu avamaal, kuid tänu kasti kaitsele on seemnete idanemisprotsent suurem.
  5. Läbi kaane aukude saadud lume- ja vihmaveest piisab külvide kastmiseks. Seemikute kasvades ja ilmade soojenedes võib hakata kaant päevaks eemaldama ja esimeste pärislehtede ilmudes võib kaane ka täiesti ära võtta.
  6. Kaitse tärganud taimi otsese päikesevalguse eest, soojemate ilmadega eemalda päevaks kaas ja vajadusel niisuta mulda eriti õrna ja peene veejoaga.
  7. Seemikute ümberistutamisega võid alustada 2-4 nädalat peale tärkamist. Vali pilvisem ilm ja istuta seemikud väikeste puntidena edasi kas suuremasse potti, eraldi vahepeenrasse või otse kasvukohale.

Allikas: Katrin Uverskaja ‘Talikülv’