Peenra ettevalmistamine

Parim aeg peenra rajamiseks on kevadel pärast öökülmade lõppemist või sügisel kui sademete hulk ja õhuniiskus on stabiilsem.

Kui oled peenra asukoha välja valinud, märgi maha peenra kontuur, kasutades selleks näiteks spray värvi, nööri või aiavoolikut.

Eemalda alalt mättad ja kaeva pinnas vähemalt labida sügavuselt läbi korjates välja kõik umbrohujuured. 

Kui aias on tülikaid umbrohtusid nagu näiteks põldosi või kassitapp, ole eriti hoolikas, sest nende juured ulatuvad veelgi sügavamale. Sellisel juhul võid kaaluda peenra rajamisele eelneval aastal peeraala pimendamist – see võtab küll rohkem aega, kuid pärast seda on ala lihtsam läbi kaevata.

Vajadusel paranda mulda, lisades vastavalt olemasoleva mulla lõimisele kas turbamulda, liiva või komposti.

Kui ala pole just liivane, võid peenra teha murupinnast u 20 cm kõrgemale. Esialgu kohevaks kaevatud peenar vajub aja möödudes madalamaks ja peenra pind võib varsti jääda murupinnast allapoole, mis võimaldab niiskematel aegadel sinna liigvee kogunemist. Kõrgem peenar aitab seevastu  ära hoida talvist liigniiskust ning annab visuaalse efekti, et taimed on suuremad ja lopsakamad.

Muld ei tohiks enne istutust jääda liiga kuiv ega olla ka liiga märg.

Rehitse peenra pind siledaks ja mõõda taimede istutamise lihtsustamiseks välja oma plaani ruudustik. Kasuta selleks nööri ja vaiasid või spray väri. 

Nüüd saad hakata taimi istutama, aga sellest juba järgmises postituses.