Õpi kõigepealt tundma oma aeda. Võta aega ja vaatle, kuidas sinu aias aastaajad vahelduvad, kuidas päike liigub, kust tuuled puhuvad ja millised taimeliigid seal hästi kasvavad. Nii on võimalus väiksema vaevaga saada ümbritseva looduse ja sinu enese vajadustega harmoneeruv aed.
Krundi asetus ilmakaarte suhtes
Kuidas liigub päike sinu aia suhtes? Millistel aladel on päikesevalgust kõige kauem ja kuhu tekivad varjud? Vastavalt sellele saad valida päikeselise või varjulise koha peenra. Nt kui tahad roosipeenart, siis arvesta, et roosid vajavad otsest päikesevalgust vähemalt 6h päevas.
Lõunapoolsed päikesele avatud kohad lähevad ka väga kuumaks ja kipuvad kuivama. Vali sinna päikeselise koha peenar, sest sinna planeeritud taimed vajavad päikest ja ei karda põuda (nt lavendel ja kipslill). Põhjapoolsed küljed on jahedamad ja niiskemad – vali varjutaimede peenar, sest seal on taimed, mis taluvad varju ja armastavad niiskust (hosta, brunnera). Tuulte või pilkude kaitseks istuta puid/põõsaid või raja hekk, mis on heaks taustaks ühelt poolt vaadeldavatele peenardele.
Mullatüübi määramine
Oma krundi mullatüübi saad väga täpselt teada maa-ameti kodulehel mullatüüpide kaardirakendusest. Mulda võid ka ise kodus testida – kergemad liivmullad pudenevad kätte võttes sõrmede vahelt, neid ei saa vormida. Raskemaid savimuldi saab peos „vorstikeseks“ teha, mida suurem savi sisaldus, seda läikivam ja tihkem „vorstike“ on.
Happeline või aluseline muld?
Mulla happelisust on kõige kindlam kontrollida aianduspoodides olevate testrite abil. Päris happelistele muldadele (nt mändide all) vali rodopeenrad ja hapulembesed taimed. Aluselised mullad on Eestis paepealsetel maadel, sinna vali lubjalembeste taimedega peenar.
Väga lihtsustatult – enamus taimi kasvab hästi just nõrgalt happelistel keskmise raskusega saviliiv- või liivsavimuldadel. Kui sa ei karda lisatööd, siis kõiki muldi saab parandada regulaarselt komposti lisamisega. Kompost aitab parandada ka liivastel muldadel vee hoidmise võimet ja saviste muldade struktuuri ning vee läbilaskmise võimet.
Taimede ja peenra kuju valik
Lihtsam variant on siiski otsida sinu aia mullale sobivad taimed. Vaata ka, mis taimed sinu aias looduslikult kasvavad ja kasuta nt samade liikide sorte. Õite värvi järgi saad peenraplaane valida vastavalt oma maitsele, kas soojade toonidega (kollased, oranžid, õied) või külmemate toonidega (sinised, roosad õied).
Plaani kuju vali oma kodu ja aia stiili järgi. Modernsete majade juurde sobivad kandilisemad ja taluaia juurde vabakujulised peenrad. Samas ka hoone lähedal (terrassi ääres või maja seina ääres) olevad peenrad võivad olla kandilisemad ehk maja kuju järgivad. Väikeses aias, maja vahetus ümbruses, vali formaalsemad peenrad. Suuremasse aeda vali vabakujulised ja näiteks puude-põõsastega peenrad.
Võluvad vaated
Igast küljest vaadeldava peenraga saad aiaruumi jagada. Sellised peenrad justkui „pikendavad“ aeda ja pakuvad põnevust. Olulised on vaated, mis avanevad nii aeda sisse kui aiast välja, aias sees ja maja aknast aeda. Mida sa tahad näha/näidata ja mida mitte. Kas täiendad vaadet ilutaimedega või katad vaated kinni põõsaste või hekiga.
Sinu aed on täis võimalusi – las me näitame neid sulle! Vali peenraplaanid meie e-poest või broneeri konsultatsioon ja aitame valikut läbi mõelda.