Anglesey Abbey aia servas on spetsiaalne rada nimega “Talve aed”. Suve lõpus kõndisin sealt läbi ilma, et midagi erilist silma oleks hakanud. Ootasin parajat hetke, mil Inglismaal “talv” hakkab ja läksin siis tagasi. Detsembri kohta on siin eestlaste jaoks ikka veel väga roheline, aga sellest hoolimata saab ka sellisel ajal aimu, kuidas taimedega talvist aeda värvilisemaks muuta.
Mõjusa võttena kasutatakse selles suures aias massistutust. Näiteks efektsete tüvevärvidega puudesalu, selle ees kontrastsete värvidega põõsad või pinnakattetaimed. Puude värvi rõhutamiseks on taustaks tume hekk. Põõsastest on kasutatud palju erinevaid kontpuu sorte, mahooniaid, fortunei kikkapuud ja Hookeri puksmarja. Pinnakattetaimedest nägin bergeeniat, lumeroosi, tarna, mets-piipheina ja koldnõgest.
Paju, mida suvel väga ei märkagi, muutub talvel oma kollaste okstega vägagi efektseks pilgutõmbajaks andes aiale värvi, struktuuri ja kõrgust. Pajude all oli kasutatud Hookeri puksmarja igihaljaid põõsaid.
Oletan, et siin on kokku istutatud fortunei kikkapuu Euonymus fortunei ‘Canadale Gold’ ja valge tuhkpuu Cotoneaster lacteus. Kirjelduste järgi on punaste marjadega tuhkpuu võra korratu ja hõre. Seega saab sellise istutuse puhul kaks ühes – värvide koosluse ja tuhkpuu toestuse.
Cedric Polleti’i raamatus ‘Winter Gardens’ kirjutatakse, et Jacquemont’i kaskede tüvede täiesti valgena hoidmiseks, pestakse neid igal aastal novembris survepesuriga. Kevadel on siin oodata tõelist õitemerd, sest kaskede alla on istutatud 4000 tulbisibulat ‘Little Beauty’.
Nagu eelmises postituses mainitud – skulptuure on siin rohkesti ja nüüd, kus rohelust ja rahvast on vähem, on neid ka lihtsam märgata ja pildistada.
Üks paljudest silmapaistvatest alleedest- pöök ja lumeroos. Lihtne ja geniaalne. See pöök hoiab oma vasekarva lehed pikalt peal, tekitades ilusa kontrasti igihalja pinnakattetaimega.
Läbi Talveaia viiv teerada tuleb ringiga jõe äärest tagasi. Siin saab silma puhata ja rahulikke vaateid nautida.
Endale talvepeenra tegemine või talvel silmapaistvate taimede peenrasse sokutamine ei tohiks seega väga keeruline olla. Ilusa tüvega puu oma aias on muidugi boonuseks, aga kui see pole võimalik, siis saab ka ilma hakkama. Vali mõni punaste vartega kontpuu sort, mõned okaspuu vormid, kõrrelistest sobib näiteks igihaljas tarn ja erinevat lehestruktuuri saab lumeroosi ja bergeenia lehtedega. Bergeenia sorte valides pane tähele, et mitte kõigil ei ole ilusat punast sügisvärvust. Lisa veel kevadeks sibullilli ja mõni suvel pikalt õitsev püsik. Kui jääd hätta, vaata meie valmis talvise aia peenraplaani või telli see meilt oma mõõtude järgi.