10 nippi iluaia hooldusvajaduse vähendamiseks

Väiksem hooldusvajadus võiks tähendada hoolimist, sest aeda ei maksa ka täiesti hooldamata jätta.  Aia rajamise alguses on alati tööd rohkem, kuid selle käigus õpib alustaja oma aeda paremini tundma ning tänu sellele oskab tulevikus oma tegemisi ka paremini planeerida. Väga palju aega saab kokku hoida töid õigeaegselt tehes või grupeerides, nii et korraga võetakse käsile üks kontreetne tegevus.

Oleme eelnevates postitustes jaganud ideid, kuidas rajada võimalikult hooldusvabasid püsikupeenraid näiteks pimendamise teel või ilma kaevamata. Viimaste aastate üks populaarsemaid trende on keskkonda arvestav aiandus, kus taimed vastavad oma kasvutingimustele. Võimalusi hooldusvajaduse vähendamiseks on palju, siin mõned ideed, mida järgida:

1. Loo aeda terviklikud parajalt suured istutusalad, mille ääred on sujuvad. Nii on neid hea niita. Rajades ühe suure peenra mitme väikese asemel, on vähem meetreid hooldust nõudvaid peenraääri. Mida vähem murupinda, seda vähem niitmist.

Loodussõbralik niitmine avalikul haljasalal Lätis AB teemapargis

2. Vähenda muru niitmist paarile korrale kuus. Põuaperioodil niida vähem ja kõrgemalt, sest suurem lehemass hoiab juuri kuivamast ning kogub öösel rohkem kastet ja jõudu. Tekita tagaaeda piirkondi, mida niidad suve jooksul vaid 2-3 korda. Võid sinna niita sisse käiguradasid või mustreid.

3. Vali peenardesse taimed, mis sobivad sinu aia kasvukeskkonnaga – nii vähendad taimede kastmisvajadust. Pigem kasta vähem, näiteks kuni taimed juurduvad ning äärmise põua korral. Nii selguvad ka taimed, kes antud kasvukohas paremini vastu peavad.

4. Püsikud võiksid head välja näha vähemalt 3 aastaaega olles ilusa välimusega nii enne kui pärast õitsemist. Näiteks peekerlillel ‘Dark Towers’ on efektsed punased lehed, roosad õied ning huvitavad seemnekobarad.

5. Vali haiguskindlamad sordid, mis ei vaja nii palju hooldust. Näiteks leeklilled on altid jahukastele ja peenraroosid vajavad hooldust nii haiguste kui kahjurite tõttu. Enne marjapõõsaste ostmist, uuri eri sortide haiguskindluse kohta. 

6. Püsikuid võiks lõigata ainult kevadel või järk-järgult. Näiteks jättes struktuuri pakkuvad kõrrelised ja lilled talveks aeda kaunistama ning lõigates vaid neid taimi, mille varred ja lehed külma ei kannata või on muutunud inetuks. Looduslähedamsemad püsikud vajavad reeglina vähem hooldust ehk toestamist ning lõikamist. 

7. Korraga rajatud peenar ja õige istutustihedus tagab selle, et umbrohi ei mahu peenrale kasvama, kui taimed on piisavalt suured. Nii pead umbrohuga tegelema vaid suve alguses. Väike umbrohi ei muuda peenra üldmuljet kaugelt vaadates ning häirib võibolla vaid Sind ennast! 

8. Kui sa ei jõua kogu peenrat korraga rajada, saad seda äärtest laiendada – ära jäta peenra keskele tühje kohti.

9. Esimestel aastatel, kui püsikud pole veel oma õigesse suurusesse kasvada jõudnud, võid kasutada suvelilli või kaheaastaseid taimi täitelilledena. 

10. Kasuta kõik aia jäägid ära kompostimiseks ning hiljem uuesti taimede heaoluks. Võid proovida kaevamisvaba aeda, eriti tarbeaia rajamiseks. Multsida võid ka muruniite või kompostiga, mis lisab taimedele ka rammu.

Väike linnaaed võiks olla omamoodi elutoa pikendus aeda, mis on täidetud püsikute, lõõgastumiskohtade, tarbetaimedega ning vähem muruga. Nii lood linna tükikese loodust nii endale kui tolmendajatele.