Päikeselise aia 7 putukamagnetit

Kuidas meelitada aeda libikaid, mesilasi ja teisi kasulikke tolmeldajaid? Üheks meetmeks on kasvatada aias nende söögitaimi. 

Kersti jagab oma aia suurimaid putukamagneteid – püsikud, mille puhul võid kindel olla, et leiad tema õitelt liblikaid, mesilasi või teisi sumisejaid. 

Punane siilkübar, Echinacea purpurea

Siilkübarad õitsevad kaua, paljunevad kergesti seemikutega ning on vähenõudlikud. Paremini kasvavad täispäikeses, eriti sobivad loodusliku ilmega aeda koos kõrrelistega. Minu aias on paremini vastu pidanud lihtne punane ning selle valgeõileine vorm, mitte erinevad sorditaimed, kuid heades tingimustes tasub ka viimaseid proovida kasvatada.

Vaata, millistes meie peenraplaanides leiad siilkübaraid.

Vesikanep, Eupatorium

Vesikanepeid on erinevaid sorte, minu laigulised vesikanepid lausa kihavad nende pikal õitseajal erinevatest tolmendajatest. Istuta need pigem niiskemasse ja rammusamasse mulda, kuigi minul saavad nad hakkama ka kuivas kohas. Siiski vajab mu ’Atropurpureum’ kuival ajal tihti kastmist, kuid kuna ta on nii võimas ja täidab oma juhtpüsiku rolli hästi, ei suuda ma tast loobuda. Veidi väiksem ‘Baby Joe’ on aga juba paremas kohas ning ülikaunis.

Vaata meie peenraplaane, kuhu on planeeritud vesikanep.

Hiidiisop, Agastache

Hiidiisopid on imelise lõhna ja värviga suve teise poole pikaajalised õitsejad, mis sobivad ka maitse-ja teetaimeks. Minu aias kasvavavad algusaegadest saadik, sain nad sõbrannalt seemikutena ning seemikutena nad ka peenras levivad, sest vana taim tavaliselt talve üle ei ela. Päikselises kohas võivad nad kasvada kuni meetri kõrguseks. Sobivad looduslikku aeda ning on talvel üliatraktiivsed oma kuivanud õisikutega.

Peenraplaanid, kust leiad hiidiisopi.

Monarda, Monarda

Mitmed monarda sordid on viimastel aastatel populaarsust kogunud. Mul on olemas imekaunite tumepunaste õitega aedmonarda ‘Kardinal’ ning toruõieline monarda. Viimane talub väga hästi kuiva ning on aedmonardast kõrgem. Kogun mõlemat sorti vähesel määral ka teesegudesse, kuid kasvatan ikkagi nende õite kuju ja värvi pärast.

Vaata, millistes peenraplaanides on monarda.

Virgiinia männasmailane, Veronicastrum virginicum

Kõrgekasvuline roosa, valge või lillades roosades toonides imeline õitseja, mis sumiseb päikselise ilmaga vahetpidamata. Õnneks õitseb ta pikalt, mul eriti valge sort ‘Album’, mis on ka põuakindlam kui mu lilla ‘Lavendelturm’. Ka teised sorid on imeilusad.

Vaata ka, millistes meie peenraplaanides leiab virgiinia männasmailast.

Naistenõgesed, Nepeta

Linnahaljastuse lemmiktaim faasseni naistenõges väärib kindlasti putukamagneti tiitlit. Püsik, mis õitseb kaua, talub põuda ning lõhnab hästi. Väga pop sort on ‘Walker’s Low’, kuid kõik nad sobivad peenra äärde ning pärast õitsemist tuleks tagasi lõigata – siis õitsevad nad korra veel. Lihtsalt vahest kipuvad nad laiutama, seega tuleb heas kasvukoahs neile ruumi teha.

Vaata ka, millistes meie  peenraplaanidest leiab naistenõgeseid.

Lihtõielised roosid

Sobivad looduslikuma ilmega aeda, sobivad hästi teiste püsikutega. Kuigi õitsevad tavaliselt vaid ühe korra, tekivad neil pärast õitsemist mõnusad viljad, mis on samuti kenad vaadata ja meeldivad lindudele. Õitsemisel ajal on põõsad täis suminat ning kui leiad lõhnavaid sorte, siis levib aias mõnus aroom. Alusta antiikroosidest või hoopis punalehisest kibuvitsast, vaata ka gallika või damaski roose.

Shopping Cart