Inspiratsiooni ja ideid Fullers Mill’i püsikute kooslustest

Jätkuks Fullers Mill’i aia tutvustusele, tahaksin jagada ka seal silma hakanud  huvitavaid ja mind inspireerinud kooslusi. Järgnevalt ideid, kuidas neid edasi arendada!

Salvia officinalis, Eryngium

Kuivemast Vahemere stiilis aiaosast jäi silma toon-toonis värvidega ja kontrastsete lehekujudega aed-salvei ja ogaputke istutus. Siia kõrvale sobiks kirjut pilti rahustama sama kasvukohaga sobiv ühevärviline ja laiade lehtedega taim, näiteks kortsleht, villane nõianõges või ühevärviliste õitega lilled, nt raudrohi.

Sellise kombinatsiooni juurde sobiksid hästi valgete õitega või halllide lehtegeda taimed. Tulemuseks oleks stiilne külmades toonides hõbevalge peenar. Miks mitte katsetada erinevate värvidega, kasutades erinevaid ogaputke ja aed-salvei sorte, lisades kõrrelisi ja kukeharjasid. 

Aia varjulisemast poolest leidsin kauni kontrastsete värvidega aed-leeklille ja tumeda maohabeme kombinatsiooni. Siia võiks lisada näiteks tumelillad või tumepunased daaliad, kirjude lehtede ja punaste vartega siberi kontpuu ‘Sibirica Variegata’ ja kaelus-kirburohi. 

Phlox paniculata ja Ophiopogon planiscapus

Kuna tume maohabe on Eesti kliimas külmaõrn, siis saab selle asemel kasutada teisi värvilisi kõrrelisi nagu näiteks ainuroog või harilik alang. Kontrasti saab võimendada tumedalehiste põõsastega või sügisel punaseks värvuvate bergeenia sortidega. Nendes kombinatsioonides on olemas ka ilusad talvevärvid – kontpuu punased varred, igihaljad lumeroosi, tarna ja bergeenia lehed. 

Sellest kooslusest inspireerituna tegin ka peenraplaani alangi, daaliate ja siberi kontpuuga.  Leiad selle meie e-poest nime alt: “Inglise Fullers Milli aia kooslustest inspireeritud peenar daaliatega”.

 

Ligularia dentata  ja Lilium

Kõrvalolev kooslus on samuti huvitav. 

Mulle meeldib siin, kuidas liilia õite värv sobitub kobarpea lehtede ja varte värviga. Siin saab väga edukalt jätkata samade liikidega – erineva kõrgusega ühevärvilised liiliad, tumedalehelised kobarpead ja pika õisikuga Prževalski kobarpea.

Eelnev kooslus annab võimaluse fantaasial lennata. Poolvarjutaimede lehed annavad väga palju võimalusi erinevaid värvi- ja vormikombinatsioone luua. Talviseks silmailuks saab siin kasutada näiteks hariliku sarapuu ‘Contorta’ sorti ja igihaljaste lehtedega tarna sorte.

Kobarpeade ja liiliate kombinatsioon inspireeris mind looma “Inglise aiast inspireeritud peenar kobarpeade ja liiliatega” peenraplaani. 

Inspiratsiooni leiad kindlasti veel meie peenraplaanide lehelt, mida talvekuude jooksvalt täiendame.