Taimi juhuslikult peenrasse paigutades on raske saavutada harmoonilist tulemust, mis kestaks kogu hooaja vältel. Tead ju küll seda imelist tunnet tulibimere või pojengide õitsemise ajal ning hilisemat tühjust kui õied on kadunud. Selleks, et kuninglikud õitsejad särada saaksid, on vaja taustataimi, mis oma kauapüsiva lehestiku ja struktuuriga ilmestavad peenart ka peale staaride minekut.
Kauapüsiva ilusa tulemuse saavutamiseks tuleks veidi vaeva näha ning täpselt peenra taimed läbi mõelda. Kõige praktilisem on koostada peenraplaan, kuhu on kantud taimede asukohad võttes arvesse nii nende kõrguseid, vahekauguseid, lehestikku ning õite kuju ja värvi, kui ka õitsemise aega – et ikka igasse kuusse jaguks midagi huvitavat ja ilusat!
Mõned tüüpvead plaanivaba peenra rajamisel:
- Taimed on enamasti ühe-kahekaupa – tulemus on kirju ja kaootiline, sest kaugelt vaadates ei moodustu piisavalt silmatorkavat puhmikut.
- Peenraäärsed taimed muutuvad peale õitsemist inetuks või kaob lehestik sootuks.
- Naabriteks on sattunud väga suure kõrgusvahega taimed (on erandeid, kus see stiil on taotluslik ja mõjub efektselt).
- Kõrgemad taimed on suve keskpaigaks varjutanud enda taga olevad madalama kasvuga püsikud, mis suve alguses võisid olla kõrgemad. Näiteks kõrrelistest sinihelmikad on hilise ärkamisega ning võivad hakata varjama enda taga olevaid püsikuid. Samuti võib juhtuda, et peenrasse istutatud puu või põõsas kasvab “ootamatult” suureks ja lämmatab naabrid.
- Peenar on ilus ja efektne lühikest aega, nt ainult pojengidest koosnev peenar on peale õitsemist ilmetu.
- Peenrasse on istutatud taimed, millele ei sobi antud muld ega valgustingimused ja nad jäävad kiratsema.
- Peenra suuruse valikul pole arvestatud aia mastaape – liiga väike peenar ei pääse suures aias mõjule.
Järjekindlad aiasõbrad võivad ka ilma plaanita istutades saavutada imelise tulemuse, kuid see võtab märksa rohkem aega. Samuti pole plaani vaja neil, kes tunnevad taimi ja kellel on hea kompositsiooni tunnetus. Kui need pole Sinu tugevamad küljed, siis julgustame Sind koostama peenraplaani. Otsi välja istutuskohale sobivad taimed (nt kuivale pinnasele ja päikest taluvad), märgi ära nende omadused (kõrgus, õitsemise aeg), pane need tabelisse ja asu plaanile paigutama. Kui soovid selle etapi vahele jätta ja kohe poodi taimi ostma tormata, siis piilu meie digitaalsete peenraplaanide valikut – seal on kogenud aednik eeltöö juba ära teinud.